Lietuvos Respublikos Konstitucinis Teismas yra išaiškinęs, kad teistumo pasibaigimas (kai asmuo baudžiamosios justicijos požiūriu nebelaikomas teistu) negali būti suprantamas taip, kad esą išnyksta pats asmens nuteisimo faktas, sąvokos „teistas“ ir „turintis teistumą“ iš esmės skiriasi: teistumas baudžiamosios justicijos požiūriu gali pasibaigti ar būti panaikintas, bet pats asmens nuteisimo faktas niekaip negali būti panaikintas ir visada lieka jo gyvenimo faktu ir biografijos dalimi (Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo 2011 m. lapkričio 11 d. nutarimas).
Taigi, juridinis faktas, kad asmuo anksčiau buvo teistas yra vertinamas kaip asmenybę apibūdinanti aplinkybė
Nors teistumas išnyksta praėjus laikui ir žmogus laikomas nebaustu, tačiau visuomenės tai dažnai pamiršta. Aplinkinių priklijuota nusikaltėlio etiketė „galioja“ kur kas ilgesnį terminą, o kartais net visą gyvenimą.
Teistumas – juoda dėmė biografijoje! Teistumas – tai įvairūs apribojimai ekonominėje, ūkinėje, darbinėje žmogaus veikloje.
- Gali būti sunkiau gauti paskolą.
- Užkertamas išvykimas į tam tikras šalis, negalite gauti vizos.
- Teistas asmuo turi problemų norėdamas įsivaikinti.
- Nemaža istorijų ir dėl negalėjimo įsigyti ginklo.
- Darbdaviai baiminasi ir nenori priimti teisto asmens. Buvo atliktas kriminologinis tyrimas, kuris atskleidė, kad darbdaviai labiausiai vengia priimti į darbą būtent teistumą turinčius asmenis.
- Kaip įmonės direktorius negalima dalyvauti viešuosiuose pirkimuose, nes turi neišnykusį teistumą.
- Įstatymų reguliavimas, asmens teistumo atžvilgiu gali visam laikui užkirsti kelią dirbti tam tikrą darbą, užimti pareigas.
- Gėda prieš šeimą, artimuosius.
- Teistumas formuoja neigiamą nuostatą, todėl gali pakenkti santuokos ar skyrybų atveju.
Tinkamai pasinaudokite savo teisėmis
Net ir padarę nusikalstamą veiką, galite likti neteistu asmeniu, jei tinkamai pasinaudosite savo teisėmis bei laiku kreipsitės dėl kompetentingos teisinės pagalbos pas teisininkus (advokatus).